2019-20 Art Competition Accomplishments
Chicagoland 4x5 High School Art Exhibition
Northern Illinois University High School Exhibition |
Painting
Devin Brown -1st Place Hailey Fox -3rd Place Grace Pearson -Honorable Mention Drawing Hailey Fox -Honorable Mention Sculpture Miranda Oehlerking -Honorable Mention Printmaking Gabrielle DiStefano -Honorable Mention- Honorable Mention:
Sophia Allen Participates: Laurie Avila Sophie Wiencek Jocelyn Arroyo Eve Campbell Pinky Li Lauren Abrell Mariah Trevino |
2018-19 Art Competition Accomplishments
Chicagoland 4x5 High School Art ExhibitionNorthern Illinois University High School Exhibition |
Painting
Devin Brown -1st Place Hailey Fox -3rd Place Grace Pearson -Honorable Mention Drawing Hailey Fox -Honorable Mention Sculpture Miranda Oehlerking -Honorable Mention Printmaking Gabrielle DiStefano -Honorable Mention- |
Joliet Junior College High School Exhibition
|
Honorable Mention:
Sophia Allen Participates: Laurie Avila Sophie Wiencek Jocelyn Arroyo Eve Campbell Pinky Li Lauren Abrell Mariah Trevino |
University of St. Francis High School Art Exhibition
|
Grand Prize $10,000 Scholarship & Best in Show $100 Works on Paper-
Jocelyn Arroyo Honorable Mention* Works on Paper Leah James Honorable Mention* Painting Sophie Wiencek Honorable Mention* Photo Lauren Abrell Honorable Mention* Digital/Mixed Media/Other Matt Tudder Moira Sutton Honorable Mention* 3D Sculpture Ava Mendoza Miranda Oehlerking |
Scholastic Art Competition "Downers Grove North High School"
|
Golden Key-
Jocelyn Arroyo-Painting Ali Baker-Painting Keirstyn Blomquist-Sculpture Devin Brown-Painting Eve Campbell-Photography Leah James-Mixed Media Leah James-Drawing & Illustration Anthony Maltese-Drawing & Illustration Grace Pearson-Painting (2) Riah Trevino-Film & Animation Sophie Wiencek-Painting Silver Key
Lauren Abrell-Photography Sophia Allen-Jewelry Jana Azarcon-Painting Syd Berenyi-Drawing & Illustration Can Demirel-Art Portfolio Ariel Fortson-Painting Evelyn Gutierrez-Painting Leah James-Drawing & Illustration Moira Sutton-Comic Art Asenath Torres-Painting Riah Trevino-Film & Animation Riah Trevino-Art Portfolio Riah Trevino-Photography Saige Vizcarra-Sculpture Honorable Mention Lauren Abrell-Photography Jocelyn Arroyo-Art Portfolio Syd Berenyi-Drawing & Illustration (3) Syd Berenyi-Painting Devin Brown-Painting Can Demirel-Digital Art Danielle Donovan-Drawing & Illustration Mackenzie Hulke-Art Portfolio Leah James-Drawing & Illustration (3) Bailey Nickerson-Painting Stephanie Ocasio-Painting Messina Paratore-Jewelry (2) Grace Pearson-Painting Marc Plasky-Drawing & Illustration Mackenzie Ramseier-Digital Art Raven Robinson-Drawing & Illustration Maggie Tiffany-Painting Asenath Torres-Printmaking Asenath Torres-Digital Art Saige Vizcarra-Sculpture April Rose White-Printmaking Sydney Wiencek-Painting |
Oswego Hometown Business Expo Art Exhibition
|
2-D Category
Jocelyn Arroyo-1st Place Lauren Abrell-2nd Place Devin Brown-3rd Place 3-D Category Gabriel Wilson-1st Place Abbigail Roberts-2nd Place Katelyn Haugo-3rd Place |
Illinois High School Art Exhibition IHSAE
|
NIU Early Summer Program:
|
Southwest Prairie Conference Art Competition & Festival hosted at Plainfield East High School
|
1st Place
Leah James-Drawing (Neutral) Sophia Allen-Jewelry, Fiber, & Craft 2nd Place Can Demirel-Computer Generated 3rd Place Quinlan Glueck-Mixed Media Moiria Sutton-Graphic Media Jocelyn Arroyo-Painting (Watercolor/Tempera) Participates: Eve Campbell-Photography (Digital Photography) Sydney Berenyi-Drawing (Color) Trent Stanford-Printmaking Hailey Fox-Painting (Acrylic & Oil) |
Annual Oswego High School Art Exhibition
|
Drawing Neutral
Leah James-1st Place Samantha Saunders -2nd Place Leah James-3rd Place Leah James-Honorable Mention Raven Robinson -Honorable Mention Drawing Color Danielle Donovan-1st Place Grace Pearson-2nd Place Dominique Daniels-3rd Place Sydney Berenyi-Honorable Mention Sydney Berenyi-Honorable Mention Quinlin Glueck-Honorable Mention Painting Hailey Fox-1st Place Grace Pearson-2nd Place Stephanie Ocasio-3rd Place Karly Quarnstrom-Honorable Mention Grace Pearson-Honorable Mention Devin Brown-Honorable Mention Karly Quarnstrom-Honorable Mention Jocelyn Arroyo-Honorable Mention Sophia Wiencek-Honorable Mention Photography Mackenzie Hulke-1st Place Lauren Abrell-2nd Place Sophia Allen-3rd Place Computer Fine Art Can Demirel-1st Place Moira Sutton-2nd Place Andrew Neal-3rd Place Moira Sutton-Honorable Mention Nathan Cuevas-Honorable Mention Game Board Design Andrew Provost-1st Place Payton Hebert-1st Place Alex Johnson-1st Place Graphic Arts Can Demirel-1st Place Andrew Provost-2nd Place Sophia Allen-3rd Place Andrew Provost-Honorable Mention Andrew Provost-Honorable Mention Jewelry Olivia Tyrell-1st Place Alexander Peters-2nd Place Laurie Avila-3rd Place Mya Novak-Honorable Mention Sophia Allen-Honorable Mention Ceramic Sharron Cid-1st Place Ava Mendoza-2nd Place Emma Beste-3rd Place Allison Lupi-Honorable Mention Gaby Wilson-Honorable Mention Sculpture Ava Mendoza-1st Place Sophia Allen-2nd Place Lexi Malkowski -3rd Place Keirstyn Blomquist-Honorable Mention Saige Vizcarra-Honorable Mention BEST OF SHOW Ava Mendoza-3D BEST OF SHOW Hailey Fox-2D BEST OF SHOW |
11th District Congressional High School Competition Art Show
|
1st Place
Jocelyn Arroyo She and a guardian (Mom or Dad) won round-trip tickets through Southwest Airlines to attend the opening in June at Washington D.C. where her art will be exhibited at the U.S. Capitol for the year. Participation Marc Plasky Bailey Nickerson Devin Brown Isabel Valdez Dominique Daniels Olivia Raimondi Ciara Isidro Moira Sutton |
14th District Congressional High School Competition Art Show
|
3rd Place
Leah James Participates: Hailey Fox Danielle Lewis Kayla Harrington Stephanie Ocasio Leah James Sydney Berenyi Sophie Wiencek Grace Pearson Anissa King Alison Baker Bridget Reese Karly Quarnstrom Lauren Abrell Can Demirel Mackenzie Hulke Matthew Tudder Raven Robinson Samantha Saunders Rebecca Schoolfield Trent Stafford Lina Aponte Emily Rauch Devin Brown |
2017-18 Art Competition Accomplishments
Chicagoland 4x5 High School Art Exhibition
|
Drawing
Honorable Mention-Leah James Honorable Mention-Lia Lauck Painting 3rd Place-Zoie Holman Mixed Media Honorable Mention-Zoie Holman Sculpture Honorable Mention-Keirstyn Blomquist |
Northern Illinois University High School Exhibition
|
Honorable Mention:
Lia Lauck Participates: Caitlin Guist Brianna Ronning Jennifer Jermolowicz Leah James Quinlan Glueck Luke Pisha Chloe Villenuava |
Joliet Junior College High School Exhibition
|
Participates:
Marliese Ruch Lauren Abrell Alexandrea Malkowski Isabel Valdez Jacquelyn Hellyer |
Batavia High School Art Exhibition "I Heart Art"
|
Honorable Mention:
Madeline Urback Participates: Marliese Ruch Jacquelyn Hellyer Sydney Bereyni Kassandra Garcia Tegan Zoephel Katlyn Delmore Saige Vizcarra Alexandrea Malkowski Anthony Maltese Kieran Kalusniak Samuel Terry |
Scholastic Art Competition "Downers Grove North High School"
|
Silver Medal (s)-
Jacquelyn Hellyer (Drawing & Illustration) Brianna Ronning (Jewelry) Gold Key- Syd Berenyi-Drawing & Illustration Brenna Clausen-Art Portfolio, Design Jacquelyn Hellyer-Drawing & Illustration (2), Digital Art Lia Lauck-Drawing & Illustration Elsie Layman-Painting Brianna Ronning-Jewelry Chloe Villanueva-Digital Art Sophie Wiencek-Painting Silver Key- Jayson Azarcon-Digital Art Syd Berenyi-Drawing & Illustration Rachel Clifton-Painting Hailey Fox-Painting Jacquelyn Hellyer-Comic Art, Drawing & Illustration (2) Mackenzie Hulke-Painting Leah James-Drawing & Illustration Honorable Mentions- Lauren Abrell-Photography Syd Berenyi-Drawing & Illustration Brenna Clausen-Design Hailey Fox-Painting Jacquelyn Hellyer- Comic Art, Drawing and Illustration (2) Jennifer Jermolowicz-Drawing & Illustration (5) Anissa King-Painting Lia Lauck-Drawing & Illustration, Art Portfolio Maya Ninic-Drawing & Illustration Jenny Perea-Digital Art Michelle Perea-Digital Art (3) Marliese Ruch-Painting (2) Chloe Villanueva-Digital Art Sophie Wiencek-Painting Tegan Zoephel-Digital Art |
Oswego Hometown Business Expo Art Exhibition
|
2D Category
Stephanie Ocasio-2nd Place Rebecca Burk-3rd Place 3D Category Hannah Woltman-1st Place |
Illinois High School Art Exhibition IHSAE
|
Participates:
Brianna Ronning (3D) Jacquelyn Hellyer (Drawing) Joceyln Arroyo (Painting) Brenna Clausen (Design) Lauren Abrell (Photography) Senior Portfolio Show: $1,240,400 worth of Scholarships Awarded Brenna Clausen: Art Academy of Cincinnati, Milwaukee Institute of Art and Design, & RMCAD Jacquelyn Hellyer: Art Academy of Cincinnati, FIDM, MCAD, & Milwaukee Institute of Art and Design Jennifer Jermolowicz: Art Academy of Cincinnati, FIDM, & Milwaukee Institute of Art and Design Kassandra Garcia: Art Academy of Cincinnati Lia Lauck: Art Academy of Cincinnati, & Milwaukee Institute of Art and Design Luke Pisha: Art Academy of Cincinnati Madeline Barkley: Art Academy of Cincinnati & Milwaukee Institute of Art and Design Madeline Urback: Art Academy of Cincinnati, Milwaukee Institute of Art and Design, & RMCAD Marilese Ruch: Art Academy of Cincinnati & Milwaukee Institute of Art and Design Tegan Zoephel: Art Academy of Cincinnati, FIDM, & Milwaukee Institute of Art and Design |
Southwest Prairie Conference Art Competition & Festival hosted at Plainfield Central High School
|
1st Place Hailey Fox-Painting (Acrylic/Oil) Lia Lauck-Drawing (Color) Maddie Urback-Computer Generated Art Can Diemral-Design Jacquelyn Hellyer-Mixed Media 2nd Place Brianna Ronning-Jewelry 3rd Place Jennifer Jermalowicz-Drawing (Neutral) Marliese Ruch-Printmaking Participation: Luke Pisha Jocelyn Arroyo |
Annual Oswego High School Art Exhibition
|
Drawing Neutral
Asenath Torres-1st Place Jennifer Jermolowicz-2nd Place Moira Sutton-3rd Place Leah James-Honorable Mention Drawing Color Lia Lauck-1st Place Marliese Ruch-2nd Place Jacquelyn Hellyer-3rd Place Quinlan Glueck-Honorable Mention Painting Rebecca Burk-1st Place Luke Pisha-2nd Place Rachel Clifton-3rd Place Stephanie Ocasio-Honorable Mention Photography Audrey Mikelso-1st Place Kassandra Garcia-2nd Place Mackenzie Hulke-3rd Place Lauren Abrell-Honorable Mention Computer Fine Art Colin Kampschroer-1st Place Chloe Villanueva-2nd Place Lia Lauck-3rd Place Madeline Urback-Honorable Mention Game Board Design Adam Torres-1st Place Yael Redmond-1st Place Commercial Graphics Brenna Clausen-1st Place Kassandra Garcia-2nd Place Emma Janiak-3rd Place Julia Andersen-Honorable Mention Adaptive Art Brighton Whowell-1st Place Matthew Marshall-2nd Place Collin McElhaney-3rd Place Yosel Garcia-Honorable Mention Jewelry Naussica Dominguez-1st Place Niki Patel-2nd Place Megan Korhorn-3rd Place Audrey Mockenhaupt-Honorable Mention Ceramic Keirstyn Blomquist-1st Place Keirstyn Blomquist-2nd Place Saige Vizcarra-3rd Place Caitlyn Snell-Honorable Mention Glass Art Megan Korhorn-1st Place Audrey Mockenhaupt-2nd Place Niki Patel-3rd Place Georgia Dulkinys-Honorable Mention Sculpture Zachary Frye-1st Place Jana Azacon-2nd Place Arielle Gonzalez-3rd Place Keirstyn Blomquist-Honorable Mention 3D BEST OF SHOW Keirstyn Blomquist 2D BEST OF SHOW Sophie Wiencek |
AP Studio Art One Person Art Show
|
1st Week for One Person Art Show
Hailey Fox Bailey Nickerson Alyssa Hamblin Jennifer Jermolowicz Colin Proaps Jacquelyn Hellyer Luke Pisha Madeline Barkley Taylor Weirup Maya Ninic Madeline Urback Mackenzie Hulke Jennifer Perea Elisa Rocha Michelle Perez Kaitlyn MacDonald 2nd Week of One Person Art Show Grace Ingram Jocelyn Arroyo Zoie Holman Lauren Abrell Can Demirel Abigail Rejdukowski Brenna Clausen Jayson Azarcon Lia Lauck Kailee Thacker Chloe Villanueva Grace Gillette Brianna Ronning Audrey Mikelson Sophie Wiencek Tegan Zoephel Danielle Lewis Celina Thacker Marliese Ruch Kassandra Garcia Klarissa Swords Sydney Berenyi Moira Sutton |
11th Congressional High School Art Competition
|
Participation:
Jaysen Azarcon Jocelyn Arroyo Stephanie Ocasio |
14th Congressional High School Art Competition
|
Award Winners:
Sydney Berenyi-1st Place Lauren Abrell-2nd Place Sophie Wiencek-Judge's Award Participation: Audrey Mikelson Can Demiral Chloe Villanueva Hailey Fox Jacquelyn Hellyer Jennifer Jermolowicz Leah James Lia Lauck Mackenzie Hulke Marliese Ruch Rebecca Burk Zoie Holman |
2016-17 Art Competition Accomplishments
Chicagoland 4x5 High School Art Exhibition
|
Drawing
3rd Place-Veronica Martis Honorable Mention-Elizabeth Leedlam Honorable Mention-Lia Lauck Painting 3rd Place-Callista Morgan Honorable Mention-Angus Noack |
Northern Illinois University High School Art Exhibition
|
Participates:
Brianna Ronning Madison Hackleman Amanda Newton Lillie (Neil) Home Lia Lauck Jennifer Jermolowicz Allyson Manzella Bailey Nickerson |
Joliet Junior College High School Art Exhibition
|
Allyson Manzella-Award of Excellence
Participates: Calista Morgan Angus Noack Briana Avalos Aleigha Ottesen |
Batavia High School Art Exhibition "I Heart Art"
|
Participates:
Allyson Manzella Sophie Wiencek Kaliee Thacker Sydney Lund Callista Morgan Theresa Ronning Caitlyn Guist |
Scholastic Art Competition hosted at Downers Grove North High School
|
Gold Medal-Allyson Manzella (Photography)
Gold Key- Briana Avalos-Photography (2) Allyson Manzella-Photography & Portfolio Silver Key- Briana Avalos-Photography & Digital Art Jocelyn Arroyo-Painting Madison Hackleman-Mixed Media Samantha Hayes-Drawing & Illustration Lia Lauck-Drawing & Illustration Allyson Manzella-Photography Callista Morgan-Digital Art Angus Noack-Drawing & Illustration (3) Luke Pisha-Drawing & Illustration Ashley Polito-Drawing & Illustration Klarissa Swords-Painting Honorable Mentions- Briana Avalos-Photography (3) Bryce Batts-Photography Syd Berenyi-Drawing & Illustration Hailey Fox-Drawing & Illustration (2) & Painting Zoie Holman-Painting Jennifer Jermolowicz-Drawing & Illustration Lia Lauck-Drawing & Illustration (2) Allyson Manzella-Photograph (3) & Digital Art Veronica Martis-Drawing & Illustration Callista Morgan-Digital Art (2)Angus Noack-Drawing & Illustration Ashley Polito-Drawing & Illustration Ayden Schepp-Photography Kailee Thacker-Painting Madeline Urback-Digital Art Tegan Zoephel-Drawing & Illustration |
Oswego Hometown Business Art Competition
|
2D Category
Jocelyn Arroyo-1st Place Veronica Martis-3rd Place 3D Category Nathaniel Gonzalez-1st Place Caitlin Guist-2nd Place Caitlin Guist-3rd Place |
Illinois High School Art Exhibition IHSAE
|
Participates:
Lia Lauck-Drawing Jacquelyn Hellyer-Graphic Art Zoie Holman-Painting Briana Avalos-Photography Theresa Ronning-Sculpture |
Southwest Prairie Conference Art Competition & Festival
|
1st Place-
Angus Noack-Drawing (color) Jocelyn Arroyo-Painting (watercolor & or tempera) Ashley Polito-Mixed Media 3rd Place- Jacequlyn Hellyer-Graphic Design Theresa Ronning-Jewelry, Textiles and other craft Participation- Allyson Manzella-Photography (digital, minimal alterations) Emma Janiak-Ceramic (wheel thrown) Lia Lauck-Printmaking Jennifer Jermolowicz-Drawing (neutral) |
Annual Oswego High School Art Show
|
Drawing Neutral
Lia Lauck-1st Place Tessa Trenter-2nd Place Ashley Polito-3rd Place Colter Flynn-Honorable Mention Drawing Color Angus Noack-1st Place Angus Noack-2nd Place Lia Lauck-3rd Place Ashley Polito-Honorable Mention Painting Callista Morgan-1st Place Jocelyn Arroyo-2nd Place Hailey Fox-3rd Place Emmie Cornish-Honorable Mention Photography Briana Avalo-1st Place Elizabeth Powers-2nd Place Briana Avalos-3rd Place Elizabeth Powers-Honorable Mention Computer Fine Art Callista Morgan-1st Place Kassandra Garcia-2nd Place Kassandra Garcia-3rd Place Lauren Abrell-Honorable Mention Commercial Graphics Callista Morgan-1st Place Brenna Clausen-2nd Place Elizabeth Powers-3rd Place Adalynn Downing-Honorable Mention Group Game Board Design 1st Place-Noah Wernke, Bobby Brown, Adalynn Downing, & Bryce Batts Glass Art Laurie Avila-1st Place Amanda Wejner-2nd Place Malika Irfan-3rd Place Naussicca Dominquez-Honorable Mention Ceramic Augusta Krawczyk-1st Place Nathaniel Gonzalez-2nd Place Nathaniel Gonzalez-3rd Place Zachary Cerny-Honorable Mention Sculpture Caitlin Guist-1st Place Theresa Ronning-2nd Place Alison Gardner-3rd Place Malia Leifheit-Honorable Mention 3D BEST OF SHOW Augusta Krawczyk 2D BEST OF SHOW Callista Morgan |
AP Studio Art One Person Art Show
|
11th Congressional High School Art Competition
|
Participation:
Angus Noack Jocelyn Arroyo |
14th Congressional High School Art Competition
|
2nd Place-Ashley Polito
3rd Place-Jennifer Jermolowicz Briana Avalos Hailey Fox Lia Lauck Allyson Manzella Callista Morgan |
2015-16 Art Competition Accomplishments
Northern Illinois University High School Art Exhibition
|
Participating:
Andrea Allen Briana Avalos Lauren Frank Maddy Kammerer Hannah Loeffelholz Allyson Manzella Viviana Proaps Tegan Zoephel |
Joliet Junior College High School Art Exhibition
|
Hailey Fox-Award of Excellence
Lauren Frank-Award of Excellence Participates Allyson Manzella Bridget Nolan Emillee Pomazal |
Batavia High School Art Exhibition "I heart Art"
|
Mallory Sharp-1st Place
Anne Jakubowski-Honorable Mention Participates Hailey Fox Jenny Jermolowicz Regina Barone Zoie Holman Kaylee George Allison Janis Madison Hackleman Ashley McCance Allyson Manzella Briana Avalos Chloe Villanueva Jakob Burch Hannah Loeffelholz Callista Morgan |
Scholastic Art Competition "Downers Grove North Regional"
|
Gold Key-
Andrea Allen-Drawing & Illustration, Photography Nicholas Athitakis-Painting Hailey Fox-Drawing & Illustration Lauren Frank-Drawing & Illustration Anne Jakubowski-Drawing & Illustration Hannah Loeffelholz-2 Portfolio, 2 Mixed Media, & Digital Art Allyson Manzella-3 Photography Ashley Polito-Drawing & Illustration Grace Schwanz-Painting Mallory Sharp-Painting Rachel Walden-Painting Alyssa Weyl-Painting Silver Key- Andrea Allen-Drawing & Illustration Briana Avalos-Photography Autman Baksha-Photography Lauren Frank-2 Drawing & Illustration Samantha Hayes-Painting Anne Jakubowski-2 Drawing & Illustration and Portfolio Lizzie Leedham-Drawing & Illustration Hannah Loeffelholz-Mixed Media, Digital Art Allyson Manzella-Photography Veronica Martis-Drawing & Illustration Bridget Nolan-Ceramics & Glass Mallory Sharp-Painting Emily Unterberg-Drawing & Illustration Andrew Villa-Photography Rachel Walden-Drawing & Illustration Honorable Mentions- Andrea Allen-Drawing & Illustration and Photography Briana Avalos-Digital Art Autumn Baksha-Photography Lauren Frank-Painting, Drawing & Illustration Reilly Greenfield-Drawing & Illustration Juliana Guerrero-Digital Art Anne Jakubowski-Drawing & Illustration Hannah Loeffelholz-Painting, 2-Digital Art Allyson Manzella-3 Photography Callista Morgan-Drawing & Illustration Samantha Pasillas-Jewelry Ashley Polito-Drawing Mallory Sharp-2 Painting Andrew Villa-Portfolio Chloe Villanueva-2 Digital Art Rachel Walden-2 Drawing & Illustration |
Southwest Prairie Conference Art Competition & Festival
|
1st Place-
Lauren Frank-Drawing (neutral) Anne Jakubowski-Drawing (color) Mallory Sharp-Painting (oil & or Acrylic) Rachel Walden-Painting (watercolor/ tempera) Hannah Loeffelholz-Mixed Media Jacquelyn Hellyer-Graphic Design Bridget Nolan-Sculpture (no clay) Emily Pomazal-Jewelry, Textiles and other crafts 2nd Place- Allyson Manzella-Photography (digital, minimal alterations) Aleigha Ottesen-Ceramic (hand built) |
Illinois High School Art Exhibition IHSAE
|
Oswego Hometown Business Expo Art Competition
|
2D Winners-
1st Place- Binh Tran 2nd Place- Andrea Allen 3rd Place- Bonnie Rott 3D Winners- 2nd Place- Dan Merlo 3rd Place- Andrea Allen |
11th Congressional High School Art Competition
|
14th Congressional High School Art Competition
|